În anul 1900, când majoritatea țărilor din Europa nu aveau nicio femeie medic, în România erau deja 15! Prima femeie-medic a fost Maria Cutzarida


În anul 1884, o româncă obținea doctoratul în medicină la Paris. Se numea Maria Cutzarida, avea 28 de ani și, prin titlul pe care-l cucerea în Franța, devenea prima femeie-medic din țara noastră. Este cunoscută și ca prima bursieră în străinătate a statului român: Maria Cutzarida a fost numită – la înapoierea ei în țară, în anul 1885 – medic primar al consultațiilor gratuite de la Spitalul Filantropia.

În anul 1897, ea a înființat primele instituții de ocrotire a copiilor din București – Materna și Leagănul. În 1897, ne-a reprezentat țara la Congresul pentru protecția copilului, ținut la Bruxelles. Următoarele femei medici din țara noastră au obținut doctoratul la facultățile de medicină din București și din Iași.

În anul 1900, când majoritatea țărilor din Europa nu aveau nicio femeie medic, în România erau 15, toate – exceptând pe Maria Cutzarida – fiind ieșite din facultățile noastre. Dintre acestea, în anul 1910 am avut și prima femeie profesor universitar, pe Elena Densușeanu-Pușcariu.


VA RUGAM, AJUTATI-NE!

Din 2008, cercetam si cautam adevarul in domenii precum istoria, religia sau metafizica. Am publicat peste 15.000 de articole; munca este imensa, dar si costurile aferente sunt foarte mari. Publicitatea Google Adsense nu acopera toate costurile, iar pentru a continua munca si proiectul, avem nevoie de ajutorul vostru. Orice donatie conteaza, indiferent de suma. Toti banii stransi se vor duce catre acest proiect, dar si pentru cercetarea unor subiecte controversate din istorie, inclusiv cercetari genealogice. Va multumim din suflet!

DONATI prin PAYPAL:

DONATI prin CONT BANCAR (ING BANK):
- Cont LEI: RO53INGB0000999917643869
- Titular: ASOCIATIA GENIA - GENEALOGIE SI ISTORIE CUI:51669957
- Email: contact@genia.ro
- Nr.inregistrare Min.Justitiei: 1036/A/2025