Blestemul familiei M’Alister


Imagine: pixabay.com (Commons Creative – free)

Cu puţin înainte de domnia reginei Anne (1701-1714), familia M’Alister, o ceată de infractori din Highland, se războiau cu vecinii. Într-o încăierare, unul dintre căpitani, M’Alister More, a capturat doi fii ai unei văduve. Ignorând implorările ei, căpitanul şi oamenii lui i-au spânzurat pe cei doi chiar în faţa uşii mamei lor. Înnebunită, ea le-a strigat: „Niciodată nu va mai exista un fiu în familia M’Alister”.

Dar ei doar au râs şi i-au spus că, dacă mai face scandal, îi vor da foc la casă…

De atunci, timp de multe generaţii, familia M’Alister a avut multe fiice, dar niciun fiu, până spre sfârşitul secolului al XVII-lea, când s-a născut, în sfârşit, un băiat. Numele lui nu este cunoscut, dar se ştie că a devenit iacobin. Când, în 1715, John Mar a ridicat drapelul familiei Stuart, el şi-a părăsit nevasta şi s-a alăturat armatei rebelilor în Pertti. Timp de mai multe luni, în îndepărtatele domenii ale familiei M’Alister nu s-a mai ştiut nimic despre el, deşi se zvonea că Mar a câştigat lupta şi că fiul lui Iacob al VII-lea al Scoţiei şi al II-lea al Angliei a fost încoronat ca Iacob al VIII-lea, la Scone. Dar nu a fost aşa.

Într-o noapte aprigă, tânără soţie a lui M’Alister adormise, fiind trezită apoi de zgomotul copitelor. Părea să fie calul soţului ei. După ce a intrat în curte, calul fără călăreţ s-a prăbuşit, mort de epuizare. Pe când aştepta temătoare în spatele uşii, tânăra femeie a auzit paşii soţului ei apropiindu-se. Usa s-a deschis. în camera a pătruns un om fără cap, îmbrăcat în uniformă. Ea a ţipat şi a leşinat. În ziua următoare s-a aflat că bătălia de la Sheriffmuir fusese pierdută şi că soţul ei fusese prins, judecat pentru trădare şi executat.


VA RUGAM, AJUTATI-NE!

Din 2008, cercetam si cautam adevarul in domenii precum istoria, religia sau metafizica. Am publicat peste 15.000 de articole; munca este imensa, dar si costurile aferente sunt foarte mari. Publicitatea Google Adsense nu acopera toate costurile, iar pentru a continua munca si proiectul, avem nevoie de ajutorul vostru. Orice donatie conteaza, indiferent de suma. Toti banii stransi se vor duce catre acest proiect, dar si pentru cercetarea unor subiecte controversate din istorie, inclusiv cercetari genealogice. Va multumim din suflet!

DONATI prin PAYPAL:

DONATI prin CONT BANCAR (ING BANK):
- Cont LEI: RO53INGB0000999917643869
- Titular: ASOCIATIA GENIA - GENEALOGIE SI ISTORIE CUI:51669957
- Email: contact@genia.ro
- Nr.inregistrare Min.Justitiei: 1036/A/2025

Lasă un comentariu