Arată ca un măgar, dar are dungile unei zebre; faceţi cunoştinţă cu un nou animal: zedonk (zebra = zebră, donkey = măgar), anunţă site-ul Gainesvilltimes.com. Animalul neobişnuit a fost născut în Rezervaţia naturală din Chestatee (SUA), şi, în ciuda faptului că acolo zebrele şi măgarii trăiesc împreună de mai bine de 40 de ani, e prima dată când cele două specii s-au împerecheat, şi a rezultat acest bizar animal.
Cu dungi negre proeminente pe faţă şi pe picioare, puiul de zedonk aduce aminte de zebră, dar totuşi, înfăţişarea generală e mai mult ca cea a unui măgar. Născut din mamă măgăriţă, puiul de zedonk prezintă totuşi toate instinctele de zebră, căci se află în alertă permanentă pentru eventualii prădători care ar ataca-o.
Aceste împerechieri dintre zebre şi măgari sunt total neobişnuite; totuşi zedonk-ul din Rezervaţia naturală din Chestatee nu a apărut pentru prima dată. Un caz asemănător a mai avut loc în anul 2005, în Barbados. Oricum, un lucru e sigur: copiii care vizitează această rezervaţie naturală sunt înnebuniţi după puiul de zedonk!
Din 2008, cercetam si cautam adevarul in domenii precum istoria, religia sau metafizica. Am publicat peste 15.000 de articole; munca este imensa, dar si costurile aferente sunt foarte mari. Publicitatea Google Adsense nu acopera toate costurile, iar pentru a continua munca si proiectul, avem nevoie de ajutorul vostru. Orice donatie conteaza, indiferent de suma. Toti banii stransi se vor duce catre acest proiect, dar si pentru cercetarea unor subiecte controversate din istorie, inclusiv cercetari genealogice. Va multumim din suflet!
DONATI prin PAYPAL:
DONATI prin CONT BANCAR (ING BANK):
- Cont LEI: RO53INGB0000999917643869
- Titular: ASOCIATIA GENIA - GENEALOGIE SI ISTORIE CUI:51669957
- Email: contact@genia.ro
- Nr.inregistrare Min.Justitiei: 1036/A/2025