În 1937, un meci de fotbal a fost întrerupt din cauza ceţii. Dar un portar a stat în ceaţă 15 minute fără să ştie asta… Incredibil!

Imagine: The Press Association

Era ziua de Crăciun a anului 1937 şi în Anglia se desfăşura un meci de fotbal între echipele Charlton şi Chelsea, pe Stamford Bridge. Era scorul de 1-1, dar jocul a trebuit să fie întrerupt de la minutul 61, din cauza ceții groase. Arbitrul a fluierat şi jucătorii s-au retras de pe teren, până când condiţiile meteorologice ar fi permis reluarea jocului de fotbal. Cu excepţia portarului lui Charlton, Bartram, care nu şi-a dat seama de acest lucru. El stătea în poartă şi aştepta să intervină la una din mingi care ar fi venit în zona sa, deşi nu putea vedea în faţă mai mult de câţiva metri.

Portarul nu-şi văzu nici coechipierii şi nici adversarii. În faţa sa, totul nu era decât o pâclă groasă şi lăptoasă. Şi nici auzi zgomotele specifice unui meci de fotbal. Şi a stat aşa vreo 15 minute. Iată ce povesti el mai târziu: „După mult timp, o figură ieși din perdeaua de ceață din fața mea. Era un polițist, care mă privea plin de uimire. Ce dracu’ faci aici?” mă întrebă el. „Jocul s-a oprit în urmă cu un sfert de oră. Câmpul de joc este complet gol”. Și când am pornit spre vestiar, coechiperii mei au început să râdă de mine pentru ceea ce am păţit”.

Incredibil! Dar şi amuzant în acelaşi timp. Fotografia de la începutul articolului nu e din timpul acelui meci, ci din 1954 şi-l prezintă pe portarul lui Arsenal, Jack Kelsey, stând în ceaţă.

ATENTIE! Intrucat nu toate sursele sunt de incredere si, uneori, este foarte greu pentru a fi verificate, unele articole de pe site-ul lovendal.ro trebuie sa fie luate cu precautie. Site-ul acesta nu pretinde ca toate articolele sunt 100% reale, scopul fiind acela de a prezenta mai multe puncte de vedere si opinii asupra unui anumit subiect (chiar daca acestea par a fi contradictorii). Asadar, erorile si ambiguitatile nu pot fi excluse complet. Prin urmare, nu ne asumam nicio responsabilitate pentru actualitatea, acuratetea, caracterul complet sau calitatea informatiilor furnizate. Utilizatorii folosesc continutul acestui site pe propriul risc.