O povestire interesantă găsim pe site-ul jw.org. E vorba de Feng-Ling Yang, care e cercetător senior la Academia de Cercetare Centrală din Taipei (Taiwan). Munca sa a fost publicată în mai multe reviste științifice. Ca orice om de știință „serios”, doamna Yang credea în teoria evoluţionistă, până când şi-a dat seama că se înşela… Citez din articol:
„La sfârşitul anilor 1990, biologii din domeniul molecular au început să-şi dea seama că toată chimia vieţii e mult mai elaborată decât s-ar fi putut gândi înainte cineva. Desigur, oamenii de ştiinţă ştiau demult că proteinele din celulele vii sunt cele mai sofisticate molecule din existenţă. Dar acum, ei au descoperit cum acest ansamblu de proteine este organizat pentru a forma „maşini elegante” cu părţi mobile. O maşină moleculară ar putea fi compusă din mai mult de 50 de proteine. Şi, chiar şi cea mai simplă celulă are nevoie de mai multe „maşini” diferite, pentru a genera, de exemplu, energie, pentru a copia informaţiile sau pentru a controla accesul prin intermediul membranelor.
Ei bine, m-am întrebat: „Cum de aceste maşinării de proteine au devenit atât de bine construite?” La acel moment, complexitatea neaşteptată a chimiei celulelor a făcut un număr mare de oameni de ştiinţă să-şi pună aceeaşi întrebare. Un profesor de biochimie din SUA chiar a publicat o carte, argumentând faptul că maşinile moleculare din celulele vii sunt atât de complexe încât ele nu ar fi putut apărea întâmplător. Am fost de acord cu acest lucru. Într-un fel simţeam că viaţa trebuia să fie creată.”
Îmi plac aceste exemple cum alţi oameni de ştiinţă ajung la alte concluzii privind originea şi evoluţia vieţii pe Pământ. Ştiu, marea majoritatea susţin că viaţa a evoluat întâmplător, dar acest lucru se datorează şi unei adevărate conspiraţii din sistemul de învăţământ global. Suntem toţi învăţaţi la şcoală şi la facultate că „viaţa a apărut aleatoriu şi că ea a evoluat”, alte puncte de vedere nemafiind acceptate. Atunci, cum naiba să nu fie marea majoritate a oamenilor de ştiinţă ateişti? Dacă s-ar face un experiment pe parcursul a 50 de ani, iar toţi copiii, elevii şi studenţii ar fi învăţaţi la şcoli şi facultăţi că viaţa a fost creată, şi nu a apărut întâmplător, atunci pun pariu că marea majoritate a oamenilor de ştiinţă ar deveni creaţionişti.
Din 2008, cercetam si cautam adevarul in domenii precum istoria, religia sau metafizica. Am publicat peste 15.000 de articole; munca este imensa, dar si costurile aferente sunt foarte mari. Publicitatea Google Adsense nu acopera toate costurile, iar pentru a continua munca si proiectul, avem nevoie de ajutorul vostru. Orice donatie conteaza, indiferent de suma. Toti banii stransi se vor duce catre acest proiect, dar si pentru cercetarea unor subiecte controversate din istorie, inclusiv cercetari genealogice. Va multumim din suflet!
DONATI prin PAYPAL:
DONATI prin CONT BANCAR (ING BANK):
- Cont LEI: RO53INGB0000999917643869
- Titular: ASOCIATIA GENIA - GENEALOGIE SI ISTORIE CUI:51669957
- Email: contact@genia.ro
- Nr.inregistrare Min.Justitiei: 1036/A/2025