Ce-a fost mai întâi, oul sau găina? Oul!


ou-11Un filozof şi cercetător britanic a rezolvat enigma veche de mii de ani, „ce a fost mai întâi, oul sau găina?“, descoperind că oul a existat înaintea găinii.

Cheia enigmei milenare constă în faptul că materialul genetic nu evoluează pe parcursul vieţii unui organism viu, în consecinţă prima pasăre care a devenit găină a trebuit, mai întâi, să existe ca embrion în interiorul oului.

Profesorul John Brookfield, de la Universitatea din Nottingham, estul Marii Britanii, declară că organismul din interiorul oului are acelaşi ADN ca şi găină în care a evoluat. Brookfield, specialist în genetică evolutivă, a declarat: „Putem conchide fără nici un dubiu că prima materie vie a speciei este oul. Oul a existat înaintea găinii”.

Concluziile profesorului Brookfield au fost susţinute de profesorul David Papineau de la King’s College din Londra şi de preşedintele federaţiei britanice a crescătorilor de pui (Great British Chicken), Charles Bourns. Papineau este de părere că primul pui a ieşit dintr-un ou al altei specii. Bourns a declarat şi el publicaţiilor The Times, The Daily Mail şi The Independent că „ouăle au existat înainte de apariţia primului pui de găină”.


VA RUGAM, AJUTATI-NE!

Din 2008, cercetam si cautam adevarul in domenii precum istoria, religia sau metafizica. Am publicat peste 15.000 de articole; munca este imensa, dar si costurile aferente sunt foarte mari. Publicitatea Google Adsense nu acopera toate costurile, iar pentru a continua munca si proiectul, avem nevoie de ajutorul vostru. Orice donatie conteaza, indiferent de suma. Toti banii stransi se vor duce catre acest proiect, dar si pentru cercetarea unor subiecte controversate din istorie, inclusiv cercetari genealogice. Va multumim din suflet!

DONATI prin PAYPAL:

DONATI prin CONT BANCAR (ING BANK):
- Cont LEI: RO53INGB0000999917643869
- Titular: ASOCIATIA GENIA - GENEALOGIE SI ISTORIE CUI:51669957
- Email: contact@genia.ro
- Nr.inregistrare Min.Justitiei: 1036/A/2025

Lasă un comentariu