ADN uman găsit într-un meteorit vechi de 2 miliarde de ani!? Parcă oamenii au apărut doar în urmă cu 3 milioane de ani…


O descoperire uimitoare a reaprins una dintre cele mai vechi și mai profunde întrebări ale științei: a început viața pe Pământ sau în altă parte a Universului? Studii recente asupra unui meteorit vechi de 2 miliarde de ani au dezvăluit structuri moleculare asemănătoare ADN-ului, care par izbitor de asemănătoare cu secvențele găsite în materialul genetic uman. Deși descoperirea este încă supusă unei analize intense, ea a stârnit o dezbatere globală despre dacă viața de pe planeta noastră ar putea avea origini extraterestre.

Dacă aceste rezultate se mențin, ele ar susține ipoteza panspermiei – teoria conform căreia elementele constitutive ale vieții au fost transportate pe Pământ prin intermediul cometelor sau meteoriților cu miliarde de ani în urmă. Aceasta ar însemna că strămoșii umanității ar putea fi urmăriți nu doar prin evoluția de pe Pământ, ci până la stele. Descoperirea pune la îndoială înțelegerea noastră despre biologie, evoluție și ce înseamnă cu adevărat să fii „de pe Pământ”.

Deși scepticii solicită mai multe teste pentru a exclude contaminarea, posibilitatea ca ADN-ul nostru să aibă o conexiune cosmică deschide o nouă frontieră în astrobiologie și istoria umană. Poate că, într-un fel, nu suntem primii locuitori ai Pământului, ci călători din Cosmos, redescoperind povestea originii noastre fragment cu fragment.


VA RUGAM, AJUTATI-NE!

Din 2008, cercetam si cautam adevarul in domenii precum istoria, religia sau metafizica. Am publicat peste 15.000 de articole; munca este imensa, dar si costurile aferente sunt foarte mari. Publicitatea Google Adsense nu acopera toate costurile, iar pentru a continua munca si proiectul, avem nevoie de ajutorul vostru. Orice donatie conteaza, indiferent de suma. Toti banii stransi se vor duce catre acest proiect, dar si pentru cercetarea unor subiecte controversate din istorie, inclusiv cercetari genealogice. Va multumim din suflet!

DONATI prin PAYPAL:

DONATI prin CONT BANCAR (ING BANK):
- Cont LEI: RO53INGB0000999917643869
- Titular: ASOCIATIA GENIA - GENEALOGIE SI ISTORIE CUI:51669957
- Email: contact@genia.ro
- Nr.inregistrare Min.Justitiei: 1036/A/2025