Şarpele a fost dintotdeauna o prezenţă permanentă în istoria omenirii, apărând atât în relatările religioase (Biblie), în povestiri sau mari mituri ale omenirii. Totul e doar o coincidenţă? Puţin probabil. Iată doar câteva mici exemple când prezenţa reptiliană şi-a făcut prezenţa alături de oameni:
* Oannes, jumătate-peşte (reptilian), jumătate-om) a ajuns în Golful Persic, pentru a-i învăţa civilizaţia vechilor mesopotamieni;
* Zeiţa cananită Qetesh a interacţionat cu o mulţime de fiinţe inteligente ce aveau forme de şarpe;
* În literatura sumeriană, Ghilgameş îşi pierde puterile de imortalitate în faţa unui şarpe;
* Zeul sumerian al fertilităţii, Ningizzida, este înfăţişat ca un şarpe;
* Vechiul trib evreiesc Levi se spune că a cucerit Europa, fiind condus de lorzii reptilieni;
* Ho Ti, din Casa lui Sui, cunoscut de asemenea ca împăratul şarpe al Chinei (618 d.Hr.) a găsit un şarpe rănit, pe care l-a vindecat, iar acesta, drept recunoştinţă, l-a recompensat.
Chiar toate aceste povestiri / legende / mituri au fost fabricate de mintea omului, fără vreo legătură cu realitatea?
Din 2008, cercetam si cautam adevarul in domenii precum istoria, religia sau metafizica. Am publicat peste 15.000 de articole; munca este imensa, dar si costurile aferente sunt foarte mari. Publicitatea Google Adsense nu acopera toate costurile, iar pentru a continua munca si proiectul, avem nevoie de ajutorul vostru. Orice donatie conteaza, indiferent de suma. Toti banii stransi se vor duce catre acest proiect, dar si pentru cercetarea unor subiecte controversate din istorie, inclusiv cercetari genealogice. Va multumim din suflet!
DONATI prin PAYPAL:
DONATI prin CONT BANCAR (ING BANK):
- Cont LEI: RO53INGB0000999917643869
- Titular: ASOCIATIA GENIA - GENEALOGIE SI ISTORIE CUI:51669957
- Email: contact@genia.ro
- Nr.inregistrare Min.Justitiei: 1036/A/2025











