Cei Nouă Oameni Necunoscuţi: o societate de peste 2.000 de ani, care manipulează oamenii?


Imagine: generata de AI (Microsoft Designer)

Există o legendă răspândită în India a unei organizații secrete, despre care se presupune că are o cantitate mare de cunoștințe avansate în posesia lor. Se crede că organizaţia a fost formată în urmă cu peste 2.000 de ani, cei nouă oameni necunoscuți fiind suspectați că manipulează tendințele politice și societale. Dar este o astfel de organizație secretă o realitate sau este doar o legendă?

Societatea celor Nouă Oameni Necunoscuți a fost formată la scurt timp după anul 226 î.Hr. de către împăratul Ashoka. Nepotul legendarului împărat care a unificat subcontinentul indian – Chandragupta – Ashoka era nerăbdător să susțină moștenirea bunicului său și să mențină imperiul. În regiunea dintre Calcutta și Madras, familia Kalinga a rezistat stăpânirii imperiale, ducând la un război total. Se spune că forțele mult superioare ale lui Ashoka au ucis peste 100.000 de războinici Kalinga și au deportat peste 150.000 de săteni din regiune. Chiar dacă câștigase războiul, Ashoka era îngrozit de măcelul pe care îl presupunea o astfel de victorie. De atunci, a renunțat la violență pentru totdeauna.

Împăratul Ashoka este cel mai bine cunoscut pentru convertirea sa la budism și pentru eforturile sale de a răspândi religia pașnică în India, precum și în Ceylon și Indonezia. Eforturile sale au contribuit la ascensiunea ulterioară a budismului în China, Nepal, Tibet și Mongolia. Ashoka era vegetarian dar nu i-a forțat pe alții să facă la fel. Într-adevăr, era incredibil de tolerant cu alte secte religioase. El a interzis însă consumul de alcool.

Împăratul a fost atât de angajat în această misiune încât a căutat să-i împiedice pe semenii săi să-și pună inteligența spre comiterea răului. Sarcina de a culege şi păstra toate cunoștințele era prea mare pentru ca un singur împărat să o facă singur, nu în ultimul rând din cauza celorlalte îndatoriri cerute în conducerea unui imperiu. Așa că Ashoka i-a convocat pe nouă dintre cele mai strălucite minți din India la acea vreme. Din motive de securitate, identitatea acestor bărbați nu a fost niciodată făcută publică. Împreună, aceste genii au format o societate secretă care a ajuns să fie cunoscută sub numele de „Cei Nouă Oameni Necunoscuți”.

Organizația s-a înființat acumulând toate cunoștințele științifice pe care le puteau, de la știința naturii la psihologie până la compoziția materiei. De teamă că dacă oamenilor obișnuiți li s-ar oferi cunoștințe științifice, le vor folosi pentru distrugere, doar celor Nouă Oameni li s-a permis să studieze și să dezvolte teorii și tehnologie științifică. Pentru a îndeplini mai bine această sarcină, fiecare dintre Cei Nouă a fost însărcinat cu o carte specifică pe care urma să o actualizeze, să o revizuiască și, în cele din urmă, să perfecționeze cunoștințele.

Când unul dintre cei nouă nu a mai putut îndeplini sarcina – fie din dorința de a se retrage, din cauza stării de sănătate sau în caz de moarte – obligația era transmisă unui succesor ales. Numărul membrilor în societate trebuia să fie întotdeauna nouă. Astfel, societatea celor Nouă Oameni Necunoscuți ar exista de peste 2000 de ani.

Dar au fost Cei Nouă Oameni Necunoscuţi reali? Este posibil ca Ashoka să fi cerut nouă bărbați cu identitate necunoscută, ca să adune cunoștințe științifice, în special în ceea ce privește aplicarea lor în război. Aceasta a fost o perioadă foarte agitată și se știe că alți împărați au ordonat inițiative similare. Este posibil ca acești bărbați să fi explorat tacticile și antrenamentele de luptă ale diferitelor imperii, fabricarea de arme, mânuirea cailor/elefanților și poate chiar utilizarea prafului de pușcă.

Cu toate acestea, un grup străvechi care trăiește în secret de peste 2.000 de ani, controlând evenimentele globale din junglele îndepărtate ale Indiei, fără niciun indiciu de echipamente, infrastructură sau tehnologie modernă, este greu de crezut. Pentru mulți, legenda este cel mai probabil doar o legendă.


VA RUGAM, AJUTATI-NE!

Din 2008, cercetam si cautam adevarul in domenii precum istoria, religia sau metafizica. Am publicat peste 15.000 de articole; munca este imensa, dar si costurile aferente sunt foarte mari. Publicitatea Google Adsense nu acopera toate costurile, iar pentru a continua munca si proiectul, avem nevoie de ajutorul vostru. Orice donatie conteaza, indiferent de suma. Toti banii stransi se vor duce catre acest proiect, dar si pentru cercetarea unor subiecte controversate din istorie, inclusiv cercetari genealogice. Va multumim din suflet!

DONATI prin PAYPAL:

DONATI prin CONT BANCAR (ING BANK):
- Cont LEI: RO53INGB0000999917643869
- Titular: ASOCIATIA GENIA - GENEALOGIE SI ISTORIE CUI:51669957
- Email: contact@genia.ro
- Nr.inregistrare Min.Justitiei: 1036/A/2025